Embed

Yüzyılın En İyi 5 Filmi


The Shawshank Redemption-Esaretin Bedeli (1994)

Esaretin Bedeli (orijinal adı: Shawshank Redemption), 1994 yapımı Frank Darabont filmidir. Stephen King'in bir öyküsünün uyarlaması olan filmin başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman vardır, Morgan Freeman ve James Whitmore filmin anlatımını da üstlenmektedirler. Dünya çapında geniş hayran kitlesi edinmiş bir filmdir.

IMDB sitesinde 450,000'den fazla akişinin oylarıyla 10 üzerinden 9,1 puan almış ve gelmiş geçmiş en iyi filmi seçilmiştir. Aynı zamanda tüm türler arasında dünyanın en beğenilen ilk 3 filmi arasındadır.


The Godfather-Baba (1972)

Vaftiz Babası (The Godfather), Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando veAl Pacino'nun başrollerini paylaştığı filmdir.Filmde ayrıca yardımcı rollerde James Caan,Robert Duvall,Diane Keaton,John Cazale vardır. Filmin hikâyesi, II. Dünya Savaşı'nın bittiği yıl olan 1945'te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsar...

Film, New York'ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesini anlatır. Film gösterime girdiği andan itibaren çok ilgi görmüş, birçok kurum, enstitü ve derginin gelmiş geçmiş en iyi filmleri sıralamasında en üst sıralara yerleşmiştir. Kullanıcı oylarının baz alındığıIMDB.com'un en iyi 250 film listesinde 2. sıradadır.


The Godfather 2-Baba 2 (1974)

Baba II', ilk filmin (Baba) yapımından iki sene sonra çekilen bu devam filmi, Mario Puzo ve Francis Ford Coppola'nın ortak yazdığı senaryoyla çekilmiştir.6 Oscar kazanmıştır.

"Baba II" ayrıca 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.


Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo - İyi,Kötü ve Çirkin (1966)

İyi, Kötü ve Çirkin (İtalyanca: Il buono, il brutto, il cattivo), 1966 yapımı Sergio Leone'nin yönettiği Western filmidir.

Bir Avuç Dolar (1964) ve Birkaç Dolar İçin (1965) filmleriyle başlayan üçlemenin sonuncusudur. Clint Eastwood bu filmde Golden Laurelödüllerinde en iyi aksiyon performansı dalında ikinciliğe layık görülmüştür. Eastwood'un canlandırdığı Blondie (sarışın) takma adıyla yol alan kovboyun gerçek adı film boyunca hiç söylenmemiştir.

Bu film dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 5 filmi arasında yer almaktadır.Clint Eastwood'un kariyerinin zirvesine çıktığı bir başyapıttır.


Pulp Fiction-Ucuz Roman (1994)

Ucuz Roman, Quentin Tarantino tarafından yönetilmiş, Roger Avary ile birlikte senaryosu yazılmış, 1994 yapımı, kült kabul edilen bir filmdir. Ucuz Roman, En İyi Film dahil 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı'nı almıştır. Aynı zamanda 1994 Cannes Film Festivali'nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü'nün sahibidir. IMDB tüm zamanların en iyi filmleri sıralamasında 5. sıradadır.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !